Agroexpo’da Uluslararası Tarım Bakanları Zirvesi

Orion Fuarcılık olarak, 33 yıllık deneyimimizle Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarı arasında olan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarımızı 14. kez sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.

İklim, toprak koşulları ve ulaşım kolaylıklarının da elverişliliğinden dolayı Ege Bölgesi’nde nüfusun çoğunluğu geçimini tahıl ekimi, sebze yetiştiriciliği, sanayi bitkileri yetiştiriciliği ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Ege Bölgesinin bu özellikleri bizlere Türkiye’nin en büyük tarım fuarının İzmir’de düzenlenebileceğini açık bir şekilde göstermiştir.

Tarım ve hayvancılık teknolojilerinde önemli bir potansiyele sahip olan İzmir, devlet ve belediye tarafından verilen bitkisel üretim, hayvancılık ve tarım sigortalarındaki teşviklerle, tarımda daha da fazla söz sahibi olma olanağını yakaladı. Böylelikle ilimizde kırsal kalkınma destekleriyle açılan tarıma dayalı sanayi tesis sayısı giderek artmaktadır. İzmir’in, Türkiye’nin 3. büyük şehri olmasından dolayı sahip olduğu avantajlardan biri de uluslararası havaalanının olmasıdır. Bu da Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda yer almak isteyen yabancı katılımcı ve ziyaretçilerimiz için büyük bir fırsat yaratmaktadır.

2018 yılı Şubat ayında Fuar İzmir – Gaziemir binalarının 110 bin m2’lik kapalı sergi alanında düzenlediğimiz ve 11 ülke tarım bakanının katılımıyla eşi görülmemiş bir açılışa sahne olan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı; 60 ülkeden 875’in üzerinde ulusal ve uluslararası firmanın katılımıyla gerçekleşti, Türkiye’nin dört bir köşesi ve yurtdışından 332 bin ziyaretçiyi ağırladı. Gerek ziyaretçilerin gerekse katılımcıların, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan Agroexpo’ya tam not vermeleri; 2019 hedeflerimizi daha da yukarıya taşımamızı sağladı.

Orion Fuarcılık ev sahipliğinde Türkiye’nin en modern ve en büyük fuar alanında düzenlenecek olan fuarımız 14. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı,  geçen yılki rakamları ikiye katlayacak.

2019 yılında 110 bin metrekarelik kapalı sergi alanında, 70 ülkeden 900 katılımcı, 2500 marka ve 350 bin ziyaretçinin hedeflendiği fuarımız Avrupa’nın en büyük dört uluslararası tarım fuarından biri olma özelliğini devam ettirecek.

Fuarımızın ilk günü olan 7 Şubat 2019 Perşembe günü C holünde yapılacak olan açılış töreninin hemen ardından 20 ülke tarım bakanının katılacağı “Dünyada Tarımın Geleceği” konulu Uluslararası Tarım Bakanları Zirvesi gerçekleştirilecek.

Bakanlığımız tarafından fuarımızda düzenlenen bu organizasyon şüphesiz Orion Fuarcılık’ın gurur kaynağı olacaktır. Orion Fuarcılık olarak bizi gururlandıran bir diğer- konu ise 14. Agroexpo’nun Ticaret Bakanlığı tarafından destek verilen fuarlar arasına girmesidir. Ticaret Bakanlığı’nın destek verdiği Türkiye’deki sayılı fuarlar arasında olan Agroexpo’nun katılımcı firmaları, bakanlıktan stand katılım desteği alacak. Ayrıca yine Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonu ve Ege İhracatçılar Birliği’nin organizasyonu ile fuarımızda alım heyeti ve ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.

Firma olarak bugüne kadar “Bir Fuardan Daha Fazlası” vizyonuyla hareket ederek en yeni gelişmeleri sektör profesyonellerine 30 yıllık Tarım Fuarcılığı farkındalığıyla sunmaya çalıştık. Bu çalışmalarımızın sonucunda fuarımız bu alandaki en büyük ve en verimli ticari platform haline gelmiş oldu.

Katılımcılarımızın fuara katılım amaçları arasında yer alan, ürün tanıtımını daha geniş alanlara yapabilmek, yepyeni satış bağlantılarını kurabilmek, firma prestijlerine prestij katabilmek için her zaman söylediğimiz gibi ürünleriniz için doğru fuarları seçmek ve doğru zamanda katılmak gereklidir. Katıldığınız bir tarım fuarında bu üç amaç gerçekleştirilmediği takdirde, şüphesiz ki bu hedeflere tam olarak ulaşabilmek mümkün değildir.

Bu nedenle katılmış olduğunuz diğer fuarlardan yeteri kadar verim alamadığınızı düşünüyorsanız sizler için doğru yol, Agroexpo olacaktır.

Meşhur Kartaca Kahramanı Hannibal’in söylediği gibi;

‘YA YENİ BİR YOL BULACAĞIZ, YA DA YENİ BİR YOL YAPACAĞIZ.’

Hedef müşterilerinizi etkileyebilmek için Agroexpo ‘nun gücünden yararlanarak, ziyaretçilerin firmanıza olan bilgilerini, ilgiye dönüştürebilirsiniz. Agroexpo size yeni imkanlar sunacak, mevcut müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirecek ve yeni müşteriler edinmenize imkan sağlayacak.

Agroexpo’ya katıldıktan sonra sonuçlarını mutlaka değerlendirin. Yukarda belirttiğimiz amaçlar için emeğinizi, zamanınızı ve paranızı harcadıktan sonra standınıza uğrayan ziyaretçi kitlesinin ürünleriniz için uygunluğunu, sayısını, yurt dışından gelen alım heyetleri ile yaptığınız görüşmelerin etkisi gibi sınıflandırmaları mutlaka yapın. Eğer bu fuara katılmasaydınız, sizleri standınızda ziyaret eden firmalarla tek tek görüşebilmek için harcayacağınız zaman ve maliyeti de düşünün.

Yaptığınız değerlendirmeler sonucu, Orion Fuarcılık’ın sadece Tarım Fuarları organizasyonu yaparak elde ettiği deneyimle sizlere sunduğu, uluslararası anlamda kendini kanıtlamış olan Agroexpo’ya bir sonraki sene katılmayı tekrar isteyeceksiniz.

Başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere fuarımıza destek veren, katkı koyan tüm kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkürlerimi sunar verimli fuarlar dilerim.