2018 Raporu

13.ULUSLARARASI TARIM, TARIM MAKİNALARI, HAYVANCILIK, HAYVANCILIK EKİPMANLARI, CANLI HAYVAN VE SERACILIK FUARI

FUAR SONUÇ RAPORU
1 – 4 Şubat 2018
Fuar İzmir – Gaziemir 

Bu sonuç raporu, 1 – 4 Şubat 2018 tarihleri arasında Orion Fuarcılık tarafından, 5174 sayılı kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) denetiminde, T.C. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, T.C. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü, Et ve Süt Kurumu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Türkiye Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Veteriner Hekimler Birliği, Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği, Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği, Türkiye Tohumcular Birliği, Bitki Islahçıları Alt Birliği, Fidan Üreticileri Alt Birliği, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği, Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Türkiye Kasaplar Federasyonu, Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürlüğü, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, Fide Üreticileri Alt Birliği, Gübre Üreticileri ve İthalatçıları Derneği, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği, Ari ve Onay Belgeli Süt Üreticileri Derneği, Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneği, İzmir Ziraat Odaları, Manisa Ziraat Odaları, Aydın Ziraat Odaları, İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, İzmir Veteriner Hekimler Odası, İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Ege Tohumcular Platformu, Kosgeb, Indo Turkish Trade & Consultancy Pvt. Ltd. , Yeongju Trade, Armada International Limited, ICY International, Irana Ghasht, Shams Media, EU Halal, Agromavens Ltd., Baidana LLC, Pm-Expo Sp Zo. O., Agri Tech India, Al-Baouraq destekleri ve Bereket Tv, TarımTürk Dergisi sponsorlukları ile düzenlenen Agroexpo Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile ilgili hazırlanmıştır.

Bu rapor; fuar sırasında ziyaretçiler ile yapılan anketin ve fuar girişinde ziyaretçilerden alınan bilgi formlarının değerlendirme sonuçlarını, katılımcılarla bire bir yapılan anket formlarının değerlendirme sonuçlarını, fuarın basında çıkan haberlerini, ziyaretçi profilini, ziyaretçilerin fuar hakkındaki genel değerlendirmelerini tespit ederek, gelecek fuarlarda elde edilen bu sonuç ve düşüncelerden yararlanabilmek amacını taşımaktadır.

Rapor, fuar sürecindeki günlere ve saatlere eşit dağılmış ve tesadüfi olarak seçilmiş 10.000 fuar ziyaretçisi ve katılımcılarla yüz yüze anket yöntemi uygulanarak ve ziyaretçilerden fuara girişleri sırasında elde edilen bilgi formlarının değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir.

GENEL FUAR BİLGİLERİ

 13.İzmir Tarım Fuarı’nın açılış töreni; T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanı sıra İrlanda, Kosova, Romanya, Sırbistan, Sudan, Katar, Ürdün, Rusya, Nijerya, Bulgaristan, Azerbaycan ülkelerinin bakanları ve üst düzey yetkilileri, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve daha birçok sektör temsilcisi ve protokolün katılımıyla, Fuar İzmir’de, 01 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11.00’de gerçekleştirildi.

Her yıl düzenli olarak büyüyerek gelişen, 37 ülkeden 875 katılımcının yer aldığı fuarı, 68 ülkeden ve toplam 58 ilden olmak üzere yaklaşık 332 bin 714 kişi ziyaret etti. Böylece Agroexpo, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olma özelliğini devam ettirdi.

Tarım ve hayvancılık sektöründeki son gelişmeleri ve yenilikleri tüm ilgililere topluca sunan fuarda; Tarımsal Mekanizasyon ve Teknolojileri, Traktör ve Ekipmanları, Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknolojileri ve Ekipmanları, Seracılık, Tohum, Fide, Fidan, Gübre üreticileri ile Sulama Sistemleri ve Teknolojileri, Süt, Et ve Teknolojileri konularında faaliyet gösteren firmalar yer aldı.

KATILIMCI FİRMA BİLGİLERİ

İzmir Tarım Fuarı’na başta ülkemiz olmak üzere 37 ülkeden toplam 875 firma katılmıştır. Bu ülkeler şunlardır;

2010 – 2018 yılları arasında düzenlenen İZMİR TARIM FUARI Katılımcı Sayısı Dağılım Tablosu aşağıdaki şekilde verilmiştir.

Fuar katılımcılarımızın % 38,93’ü İzmir İlinden ,% 54,96’sı diğer illerden ve % 6,11’i ise yurt dışından katılmaktadır.

 


Agroexpo katılımcılarımızdan % 98.62’si fuarı olumlu olarak değerlendirmiş ve 2018 yılında düzenleyeceğimiz İzmir Tarım Fuarı’na katılacaklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların % 1,38’i ise fuarı olumsuz olarak değerlendirmişlerdir.

KATILIMCI MEMNUNİYETİ


FUAR GENEL ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

Fuar İzmir’de ziyarete açılan Agroexpo 2018 Fuarı; 332.714 ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiştir. 2010 – 2018 yılları arasında düzenlenen İZMİR TARIM FUARI Ziyaretçi Sayısı Tablosu aşağıdaki şekilde verilmiştir.

ŞEHİRLERE GÖRE GENEL ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

İzmir Tarım Fuarı ziyaretçilerinin % 34,43’ü İzmir’den, % 65,57’si ise İzmir dışından olmak üzere toplam 58 ilden ve 68 ülkeden gelmiştir.

İllere Göre Genel Ziyaretçi Dağılımı

Ülkelere Göre Genel Ziyaretçi Dağılımı

İzmir Tarım Fuarı’na başta ülkemiz olmak üzere 68 ülkeden toplam 332.714 ziyaretçi katılmıştır. Bu ülkeler şunlardır;

 

Fuar; Orion Fuarcılık tarafından Ege, Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden olmak üzere 30 ilden ve 2500’ü aşkın otobüs organizasyonu ile getirilen çiftçilerimize, tarım ve hayvancılık konusundaki ilgililere ve profesyonellere ev sahipliği yapmıştır.ORİON FUARCILIK’IN GETİRMİŞ OLDUĞU ZİYARETÇİ ORGANİZASYONLARI

* Diğer İller Arasında; Isparta, Kırklareli, Antalya, Edirne, Kastamonu, Ankara, Sakarya, Afyon, Bolu, Çorum, Nevşehir, Samsun, Bilecik, Şanlıurfa, Konya ve Bartın illeri bulunmaktadır.

Orion Fuarcılık organizasyonu ile gelen fuar ziyaretçilerinin,

- % 32,7’si firmalarında genel yönetimden sorumludur.
- % 21,6’ sı firma içi kararlara tek veya ortak yetkili olarak katılmaktadır.
- % 15,8’i sektörle ilgili oda, birlik başkanı ya da üyesidir.
- % 20,3’ ü ziraat mühendisi – veteriner hekimdir.
- % 25,02’si de çiftçi - çiftlik sahibidir.

ZİYARETÇİ MEMNUNİYETİ

Fuar ziyaretçilerinin %98,9’u fuarı olumlu olarak değerlendirmişlerdir. Fuar İzmir’de 2019 yılında düzenlenecek Agroexpo’yu ziyaret edeceklerini belirtmişlerdir. Gelen ziyaretçilerin % 1,1’i fuar organizasyonunu olumsuz değerlendirmişlerdir. Ziyaretçilerin olumlu ve olumsuz bulduğu en önemli geri bildirimler aşağıdaki şekilde açıklanmıştır;


GENEL ZİYARETÇİ PROFİLİ 

Ziyaretçilerin faaliyet kolları dağılımları şöyledir;


Diğer faaliyet alanları;
İnşaat, Doktor, Elektrik, Medya, Mobilya, Kasap, Turizm, Emlakçı, Danışman, Reklam, Marangoz, Eczacı, Bankacı, Balıkçı, Kimyager olarak sıralanmıştır.